Припустимо, Ви вирішили робити ремонт у квартирі. Капітальний. Так щоби серйозно і надовго. Можливо, ви купили квартиру на вторинному ринку (новобудови зараз не розглядаємо) або свою стару хочете оновити, але одне ви знаєте напевно – потрібно починати з електрики.
Кілька десятиліть тому, під час будівництва будинків використовували алюмінієві дроти з одинарною ізоляцією (АППВ), адже вони дешевші за мідь. Крім цього суттєвого плюсу ціни більше у них переваг немає.
Мідь набагато краще витримує тривалі струмові навантаження, та й сучасні стандарти не вітають алюмінію.
Перед початком робіт доцільно запам’ятати кілька правил заміни електропроводки у квартирі.
- Найважливіше правило у цій справі – професіоналізм! Цим має займатися кваліфікований електрик. Навіть якщо ви відчуваєте сили все виконати якісно і безпечно, краще здійснювати подібні маніпуляції в парі з майстром своєї справи. Так, це зараз недешево, але життя у вас одне.
- Зробити план електропроводки. Вам потрібно чітко уявляти, що і де ви будете розміщувати в квартирі, щоб визначитися з групами споживачів: освітлення, розетки, санвузол і т.д.
Наразі прийнято встановлювати вимикачі на висоті 80-90 см від підлоги, а розетки – 30 см.
Хоча ці стандарти досить спірні, особливо в сім’ях з маленькими дітьми або людьми похилого віку (тобто практично в кожній квартирі). Але це вирішувати Вам, застосовно саме для вашого життя.
- Не розтягувати задоволення. Проводити повну заміну проводки у всій квартирі. На це є кілька причин. Одна з них – несумісність алюмінієвого та мідного проводів. Друга – при прокладанні проводів штробяться стіни, а такі брудні роботи краще провести на початковому етапі ремонту в порожній квартирі.
- Розрахунок споживання. Необхідно підсумовувати потужність приладів, які будуть встановлені. За нинішніми реаліями на одну квартиру, в середньому, потрібно закладати потужність 10-15 кВт, а не 1-1,5 кВт, як було раніше. При цьому враховувати, що перетин кабелю для розеток та вимикачів буде різним. На освітлення потрібно не менше 1,5 мм2, а для розеток – 2,5 мм2. Для електроплити необхідний кабель із перетином 4 мм2.
Наприклад, в одну групу підключено 5 розеток, вони повинні витримувати навантаження до 5 кВт, кабель для них – 2,5 мм2, значить ставитимемо автомат на струм не більше 25 А. Для освітлювальних приладів, потужністю 3 кВт, до яких підведено кабель перетином 1,5 мм2, використовуватимемо автомат на струм не більше 16 А.
- Вибір якісних матеріалів. Для зручності кожну групу варто підключити до окремого автомата. Замінити одну групу при її поломці набагато простіше, до того ж у решті квартири робота продовжиться.
Особливу увагу варто приділити ванній кімнаті – для неї оптимально виділити ПЗВ (пристрої захисного відключення) або диференціальні автомати.Останнє краще, т.к. поєднує в собі і автомат, і ПЗВ. Це убезпечить вас від травм при випадковому торканні оголених проводів або обладнання під напругою. Важливо пам’ятати, що вибір типу автомата залежить від того, яке навантаження потрібно витримати. Для квартир цілком достатньо автоматів загального призначення, наприклад типу В.
Що стосується проводів, ми вже визначилися, що вони будуть мідні, а ось марку краще використовувати ВВГнг – кабель з мідними жилами, з ПВХ ізоляцією в оболонці ПВХ (нг – не розповсюджують горіння). Коли відомо необхідне перетин кабелю, його маркування ставати очевидною – ВВГнг 3х1,5 і ВВГнг 3х2,5.
Не потрібно крайнощів при підборі фурнітури – коробки, розетки та вимикачі потрібні не найдорожчі чи найдешевші, а ті, що відповідають таким вимогам:
– хромовані або нікельовані контактні сполуки;
– Керамічна основа.
Вироби з такими характеристиками зазвичай знаходяться у середньому ціновому діапазоні. - Спосіб з’єднання дротів. Існує їх три: скручування, спайка (або зварювання) та використання клемників. Якісне скручування виконає не кожен, пайка – довгий і трудомісткий процес, а ось клеми – це компроміс.
- Доступне розміщення електрокоробок. Не варто далеко ховати розпаювальні коробки. А для зручності електрощиток краще ставити всередині квартири, щоби легко виконувати необхідні маніпуляції.
- Робити резерви на майбутнє. Ніщо не вічне, а отже, передбачливість не буде зайвою. Додаткові коробки, автомати та розетки будуть як палички-виручалочки, якщо (коли) в них раптом з’явиться потреба.
Пам’ятайте про техніку безпеки і нехай всі ремонти будуть швидкими та якісними.